Avrupa’dan Gelen 14 Gün Kuralına Uymuyor ‘Gece Kulüpleri Kapatılsın’

Türkiye’ye Koronavirüs’ün Avrupa’dan gelmesine rağmen, Avrupa’dan ülkemize dönenlerin 14 gün kuralına uymadan toplum içine çıkması vatandaşları tedirgin ediyor. Avrupa ülkelerinden dönen bir çok ünlünün geldiği gibi gece kulüplerinde görülmesi tepki gördü. Bu durum üzerine bir çok kişi gece kulüplerinin de kapatılmasını istedi.

Avrupa’dan Gelen 14 Gün Kuralına Uymuyor ‘Gece Kulüpleri Kapatılsın’

BAKANLIK UYARMIŞTI

Sağlık Bakanlığı, Avrupa ülkelerinin koronavirüs konusundaki tedbirleri çok geç aldığını vurgulayarak, "Yurt dışına giden kişilerin dönüşlerinde 14 gün kendilerini evde izole etmelerini, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını, riskli vatandaşlarımızın 60-65 yaş üstündekilerin, altta riskli bir hastalık durumu olmasa bile mümkün mertebe dışarı çıkmamalarını, kalabalık ortamlara girmemelerini istiyoruz. Çünkü, yaşlılar için daha risk oluşturduğunu biliyoruz" açıklamasını yapmıştı.

SALGININ MERKEZİ AVRUPA

Dünyayı saran Koronavirüs salgınında özellikle Avrupa ülkelerinde bilanço gün geçtikçe ağırlaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün “salgının merkezi artık Avrupa”dır açıklamasının ardından birçok ülke Avrupa'ya yönelik tedbirlerini arttırdı. Bilindiği üzere Türkiye, Koronavirüs’ün her geçen gün yayıldığı Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç, Bulgaristan ve Hollanda'ya uçuşlar 17 Nisan'a kadar durdurdu. Sağlık Bakanlığı'nın uyarılarına rağmen Avrupa'dan gelen bazı ünlülerin 'karantina' uyarısını dikkat almadığı görüldü. Gece kulüplerinde fotoğraflar paylaşan ünlüler, toplum sağlığını da tehlikeye attı.

VİRÜS TÜRKİYE’YE DE AVRUPADAN GELDİ

Bilindiği gibi Koronavirüs Türkiye’ye de Avrupa’dan geldi. İlk vakayı açıklamak üzere kamera karşısına geçen Bakan Koca, ülkemizde ilk vakanın görüldüğünü ve vatandaşın Avrupa’dan geldiğini açıklamıştı. Tedbir alma konusunda geç kalan ve yetersiz olan Avrupa’da hal böyle iken Avrupa’dan gelen ünlülerin 14 gün kuralına uymaması büyük tepki gördü.

GECE KULÜPLERİ TEHDİT SAÇIYOR

Dünyanın birçok ülkesinde AVM'ler dahil olmak üzere kafeler, sinemalar ve gece kulüpleri koronavirüs önlemleri çerçevesinde kapatılıyor. Benzer bir uygulamanın Türkiye'de de alınabileceği ifade ediliyor. Toplu etkinliklerin yapılmaması konusunda uyarılara rağmen özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde gece kulüplerinin açık durumda olması ise tepki çekiyor. Çok sayıda insanın bir araya geldiği söz konusu gece kulüplerinin hijyenik olmadığı ve virüsün kolayca yayılabilmesine imkan tanıdığı biliniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER