Atabek TBMM’de Konuştu

TBMM’de AK Parti adına söz alan Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek,” Kadınların, ekonomik ve sosyal hayata etkin ve insan onuruna yaraşır bir şekilde katılımını, hem bireysel bir kazanım, hem de aile yapısının güçlenmesini sağlayan temel değer olarak görüyoruz” dedi.

Atabek TBMM’de Konuştu

Türkiye Büyük Millet Meclisi Toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi’nin grup önerisi üzerine AK Parti Grubu adına söz aldı.

TOPLUMDAKİ YERLERİ BÜYÜK

Kadınların aile ve toplumdaki yerlerinin çok önemli olduğunu söyleyen AK Parti Sakarya Milletvekili Atabek, “Kadınların, ekonomik ve sosyal hayata etkin ve insan onuruna yaraşır bir şekilde katılımını, hem bireysel bir kazanım, hem de aile yapısının güçlenmesini sağlayan temel değer olarak görüyoruz. Bu bilinçle hareket eden iktidarımız, kadın – erkek fırsat eşitliğinin sağlanması ve kadınların ekonomik sosyal statülerinin yükseltilmesi için gerekli yasal düzenlemeyi gerçekleştirmiştir. Kadınların aile ve toplumdaki rollerinin ekonomik, kamusal ve siyasal yaşama katılımlarının önünde engel oluşturmaması için kalkınma planları ve hükümet programlarında kapsamlı tedbirler yer almaktadır ”dedi.

İŞ DÜNYASINDA KADIN

İş dünyasında kadının yerinden bahseden Atabek,“Ülkemizin en üst politika dokümanı olan 11. Kalkınma planımızda 2023 yılında kadınlarımızın iş gücüne katılımını %38,5’ e yükseltmeyi ve kayıt dışı çalışma oranını ise %30’ a düşürmeyi hedefliyoruz. Bu noktada 2002 yılında %27,9 olan kadınların iş gücüne katılmaları oranı 2019 yılı itibariyle %33,9 a yükselmiştir. Kadın istihdamının artırılması anacımla yürütülen nitelikli çalışmalar neticesinde 2002 yılıyla kıyaslandığında %72,5’ lik kayıt dışı çalışan kadın oranının 2019 itibariyle %42,1 e gerilemesi son derece sevindirici bir gelişmedir. Bu noktada 2010 - 19 yılları arasında kadın girişimcilere hem geleneksel hem de modern sektörlerde %20 daha fazla hibe kredi verilmiştir. 2007 yılından 2019 yılı sonuna kadar yaklaşık 216 bin kadın girişimcilik eğitimi almıştır. Mesleki yeterlilik kurumumuzca 16 farklı sektörde toplamda 36 bin kadın uluslararası mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanmış ve iş gücüne katılmıştır” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ

Milletvekili Atabek açıklamalarına, “Ayrıca ilgili birimlerin yaptığı protokoller ile kadın kooperatiflerinin nicel ve nitel olarak kapasitelerini geliştiriyoruz. 2002 yılından bu yana Türkiye İŞ-KUR’umuzca düzenlenen aktif iş gücü programları eğitimlerinden yaklaşın 2 milyon kadın faydalanmıştır. Ülkemizde iş ve aile yaşamı arasındaki uyumu önceliyoruz. Sosyal yardımlar ve istihdam konulu izin gibi aile odaklı uygulamalarla iş yaşam dengesine daha kolay ulaşılacağına inanıyoruz. AK Parti iktidarlığında kadın istihdamının ve girişimciliğinin artırılması için koyduğumuz hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için gösterdiğimiz nitelikli çalışmalar attığımız önemli adımlardır” ifadeleriyle son verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER