At Nalı Böbrek Kapalı Ameliyatla Temizlendi

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde ilk kez “At nalı” böbrekte, endoskopik böbrek taş cerrahisi gerçekleştirildi.

At Nalı Böbrek Kapalı Ameliyatla Temizlendi

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SÜEAH) üroloji polikliniğine yoğun böbrek ağrısı şikâyetiyle başvuran hastanın böbreğinin nadir görülen doğumsal konjenital anomalisi (böbreğin at nalı şeklinde olması) olduğu tespit edildi. Böbreğinde çok sayıda taş olduğu tespit edilen hastanın operasyonu Yrd. Doç. Dr. Fikret Halis kontrolünde Araştırma Görevlisi Dr. Yavuz Tarık Atik, ameliyathane hemşiresi Elif Kurtay, anestezi ve ameliyathane ekibi tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

AT NALI BÖBREĞE MÜDAHALE EDİLDİ

Ameliyatla ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Fikret Halis “Kliniğimize başvuran hastanın doğuştan,  doğumsal  konjenital  anomalisi olan at nalı böbreğe sahip olduğunu gördük. Endoskopik böbrek taş cerrahisi (kapalı yöntemle böbrek taş cerrahisi) sırt bölgesinden yapılan 1 cm’lik küçük bir kesi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu yöntemle hem hastanın tüm böbrek taşları temizlendi hem de olası bir açık cerrahiye bağlı uzun süre hastanede kalma durumuna ihtiyaç duyulmadan, hastanın daha kısa sürede ve konforlu bir şekilde günlük yaşama dönmesi sağlandı.” dedi.

KAPALI YÖNTEM KOLAYLIK SAĞLIYOR

Kapalı yöntemle böbrek taş cerrahisinin, böbrek taş ameliyatlarında başarılı bir şekilde uygulandığını dile getiren Halis, “Bu yöntemle yapılan ameliyatlarda açık cerrahiye kıyasla vücut dışında ameliyattan kaynaklanan gözle görülür bir kesi izi oluşmuyor. Daha fazla böbrek taşının temizlenmesine imkan veriyor ve daha kısa hastanede yatış süresi sağlıyor. Kapalı böbrek taşı cerrahisinin, günlük yaşamına hastanın kısa sürede ve konforlu bir şekilde dönmesi nedeniyle açık cerrahiye birtakım üstünlükleri söz konusu.” diye konuştu. Yrd. Doç. Dr. Halis, ameliyatın gerçekleştirilmesinde desteklerinden dolayı Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Klinik Sorumlusu Doç. Dr. Ahmet Gökçe ile SÜEAH Başhekimi Doç. Dr. Yakup Tomak’a teşekkür etti.

SÜEAH’TA İLK KEZ YAPILDI

At nalı böbrek hastalığının doğumsal ve nadir görülen bir hastalık olduğuna değinen Araştırma Görevlisi Dr. Yavuz Tarık Atik “Bu tür böbreklerde taş hastalığı daha sık görülmekte ve dolayısıyla bu böbreklerin anatomik yapısı, normal olmadığından gerek açık cerrahi gerekse kapalı yöntemle yapılan böbrek taş cerrahisi normal böbreklere göre teknik olarak hem daha zor hem de komplikasyon oranları daha yüksektir. Teknik olarak zor olan bu ameliyatın kliniğimizde ilk defa ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olması kliniğimiz ve hastanemiz adına son derece mutluluk verici bir tablodur.” dedi.

DERMANI SÜEAH’TA BULDUM

Başarılı geçen operasyonun ardından sağlığına kavuşan Şaban Keydal (46) iki yıldır ağrı çektiğini ve pek çok kez hastanelere başvurduğunu dile getirerek bir türlü derdine çare bulamadığını söyledi. Böbreğinin şeklinin doğuştan at nalı şeklinde olduğunu yeni öğrendiğini bildiren Keydal ”Doktorlarımızdan Allah razı olsun, çok iyi doktorlarımız var. Ameliyatım çok iyi geçti, bizimle çok ilgilendiler, hepsine çok teşekkür ederim.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER