224 SANIKLI FETÖ DAVASI

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan davada, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Adil Öksüz'ün gıyaben bulunduğu 224 sanığın yargılanmasına devam edildi.

224 SANIKLI FETÖ DAVASI

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince, özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda görülen duruşmaya, 138 tutuklu sanık ile avukatları ve yakınları katıldı.


Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alınan duruşmada, tutuklu sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi.


Tutuklu sanıklardan eski astsubay Erkut Çörtenlioğlu, savunmasında, savcılıktaki ifadesini kabul etmediğini, emir üzerine Çark Kışlası'nda toplandıklarını, buradan valiliğe gittiklerini söyledi.


Çörtenlioğlu, belli bir süre yol kenarındaki arazide beklediğini, sonra vatandaşlarla karşı karşıya gelmemek için kendisine en yakın yer olan valilik binasına gittiğini ileri sürerek, "Halk gelmeye başlamıştı. O sırada kendimi korumak için ve yaşadığım korkuyla havaya iki el ateş ettim. Kimseye zarar vermedim. Valilik makam kapısına birkaç metre kala elimden yaralandım. Kim ateş etti, anlayamadım. Valilik binasına girdim, bana yardım ettiler. Bir odaya gizlendik. Polis geldi, silahlarımız teslim ettik, onlara sığındık. Suçsuzum, beraatimi istiyorum." dedi.


- "1 veya 2 el havaya ateş ettiğimi hatırlıyorum"
Tutuklu sanık eski astsubay Kemal Erseçen de savunmasına, savcılıktaki ifadesini kabul etmediğini söyleyerek başladı.
Sakarya Valiliğine gittiklerinde, eski Merkez Komutanı Albay Ahmet Üzer'in "TSK tarafından yönetime el konuldu. Direniş ve mukavemet olursa aynı şekilde mukavemet olacak." dediğini aktaran Erseçen, "Tehdit altında olduğum için sesimi çıkartmadım. Kandırıldığımı ve kullanıldığımı hissettim." dedi.


Erseçen, boş bir arazide saklandığını, halkın valiliğe doğru geldiğini dile getirerek, "Askeri personel, valilik binasına sığınmaya çalışıyordu. Ben de valiliğe doğru gittim, 1 veya 2 el havaya ateş ettiğimi hatırlıyorum. Amacım insanların arasında linç olmamak ve zaman kazanmaktı. Binaya girdim ve makam katına çıktım, arkamdan da halk geldi. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum." diye konuştu.


Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini belirterek, tahliyelerini istedi. 
Mahkeme heyeti, diğer sanıkların dinlenmesi için duruşmayı yarına erteledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2017, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER