ANA GÜNDEMİMİZ İNSAN KAYNAĞINA YATIRIMDIR

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı,  Meclis Başkan Yardımcısı Fatih Güreş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

ANA GÜNDEMİMİZ İNSAN KAYNAĞINA YATIRIMDIR

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1135 nolu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

Mart ayı Kat'i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu’nu sunmak üzere kürsüye gelen Hesap İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu tarafından okunmasının ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci şunları dile getirdi:

Sakarya’mız ihracatı yükselişini sürdürüyor. Rekor ihracat artışlarımız var. Mart ihracatımız 491 milyon 812 bin dolarla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 214, geçen aya göre de yüzde 23,8 olarak gerçekleşti. Otomotiv sektöründe ciddi bir yükseliş var. Şu an 7. sıradayız. Hedefimiz bu aktifliği diğer sektörlere de yayarak çeşitliliği artırmak ve ihracat sıralamasında ilk 5 il arasında daima yer almaktır. Yaşanan gelişmeler ve ihracattaki artışlar daha ileri seviyelere ulaşacağımızın bir işaretidir. İnşallah bu doğrultuda çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Bakanlık’tan Dönüşüme Destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Faruk Özlü Odamızda bizlerle buluştu. Sn. Bakanımızın güzel de bir müjdesi oldu. Dörtyol çevre çarşıları küçük sanayi sitesi yapı kooperatifi düzenli sanayileşme adına şehir merkezinden taşınacak. Yeni yer kredilendirilecek. 157 bin metrekare alan ve 216 işyerinden oluşması planlanan sanayi sitesini Bakanlık destekliyor. Sn. Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. SATSO olarak da çalışmaları yoğunlaştırdık. İnşallah en kısa zamanda sonuç alalım istiyoruz.

Odamızda Kredi Garanti Fonu, QNB Finansbank ve Bloomberg HT işbirliği ile güzel bir canlı yayın programı gerçekleştirdik. Bizlerle olan Sakarya’mız iş dünyasının değerli aktörlerine de çok teşekkür ediyoruz. Finansman ana gündemimizdi. Yatırım iştahı yüksek bir şehir olduğumuzu, milli üretim ve otomotiv şehri olarak hedeflerimiz konuşuldu. Bizim için önemli ve güzel bir program oldu inşallah bu tür çalışmaları devam ettireceğiz.

Meslek Okullarında Markalaşmayı Hedefliyoruz

Biliyorsunuz eğitim alanında ciddi bir gayretimiz var. Valiliğimiz ve TOBB destekleriyle Arifiye ve Serdivan’da iki meslek lisesi inşaatını tamamladık. Önümüzdeki yıl inşallah mesleki eğitime önemli katkı verecekler. SATSO olarak eğitimi çok önemsediğimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Akademik liselerin güçlenmesi, meslek okullarımızın markalaşması hepimizin ortak arzusu ve hedefidir. Ana gündemimiz insan kaynağına yatırımdır. Gençlerimiz en büyük zenginliğimizdir. Bizler öğrencilerimizin hayal ve hedeflerini iş dünyamızın ihtiyaçları ile buluşturmak istiyoruz.

Tematik Lise Sektör İhtiyacını Giderecektir

Bu anlamda güzel bir haberimiz var. Milli Eğitim Bakanlığı bir meslek alanında faaliyet gösterecek ve bulunduğu ilde alana ilişkin çalışan büyük ölçekli sektör temsilcileriyle en az 10 yıl iş birliğinde bulunacak tematik liseler ve bu liselere kayıt koşullarını belirledi. Bakanlığın Tematik Lise uygulamasındaki 11 il arasında Sakarya’mız da yer alıyor. Arifiye’deki okulumuz Motorlu Araçlar Teknolojisi tematiğinde,  Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Motorlu Araçlar Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmuş, nasıl öğrenci alınacağına yönelik usul ve esaslar da belirlenmiştir.

Yerli oto üretim üssü olma yolundaki çalışmalarımız kapsamında sektörün nitelikli istihdam ihtiyacının bu tür tematik liselerde yetiştirilen öğrencilerle karşılanması çok faydalı olacaktır. Bu liselerin bölgenin yükselen sektörlerinin ihtiyacına göre sayılarının artırılmasını temenni ediyor ve bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygulamada emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyoruz. Sektör temsilcileri olarak Sakarya iş dünyasının da bu uygulamayı destekleyeceğine inanıyor; Tematik Lisemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Ekmek ve Simit Fiyat Tarifeleri Görüşüldü

Başkan Yardımcısı Orhan Yılgenci’nin konuşmasının ardından ek gündem maddesi olan 27. Meslek Komitesi tarafından sunulan 2017 Yılı içerisinde uygulanacak ekmek ve simit tarifeleri görüşüldü.

 

Konu ile ilgili bilgi vermek üzere kürsüye gelen 27. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ergin Balcı, üyeler tarafından gelen dilekçelere istinaden yapılan araştırma ve değerlendirmelerde, un, maya, tuz, işçilik, odun, akaryakıt vb. giderlerdeki artışlardan dolayı firmaların da talepleri göz önünde bulundurularak bir tarife hazırlandığını belirterek şunları dile getirdi:

 

“Çevre illere bakarak yaptığımız incelemeler sonucunda, İstanbul’da 2015 yılından bu yana 250 gram ekmek 1,25 TL’den satılmakta şuan ki bizim fiyatımız 2 senedir İstanbul’da uygulanmaktadır. Yalova’da da 250 gram ekmek 1,25 TL olarak uygulanmaktadır. Düzce’de şuan 350 gram ekmek 1,5 TL onlar da müracaatta bulundurlar ve yakın bir zamanda onlar da açıklama yapacaklar. İzmit 250 gram 1,25 TL olarak başvurmuş, uygun görülmüş ayın birinden itibaren uygulamaya geçileceği yönünde bir haber geldi. Gönül ister ki zam yapmayalım ama fiyat artışları ortada biz de yapmak zorundayız. Yine yaptığımız incelemeler sonucunda da susam, toz şeker, yağ fiyatlarında bir artış var. Yine çevre illerde İzmit’te 1,25 TL, İstanbul’da 1,5 TL, Gölcük’te 1,25 TL’den satılmakta. 2013 yılında simide en son fiyat değişikliği yapmışız. O günden bu güne herhangi bir fiyat değişikliği olmamıştır.” 

 

Meclis Üyesi Balcı’nın konuşmasının ardından 2017 yılı için ile ilgili azami fiyat hadleri oylanarak şu şekilde kabul edildi: 300 Gram Ekmek: 1,50 TL, 600 Gram Ekmek: 3,00 TL, 1.000 Gram Ekmek: 5,00 TL, 100 Gram Simit: 1,25 TL.

 

Oylanan fiyat tarifeleri Valilik onayına sunulacak.

 

Meslek Komitelerinin Sorunları Görüşüldü

Meslek Komitelerinin Sorunlarının Görüşülmesi maddesinde konuşan 7. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Adem Bilgen, doğalgaz sektöründe kalifiye eleman yetiştirmek adına Şen Piliç Endüstri Meslek Lisesi ile bir çalışma yaparak okulda Sıhhi Tesisat ve Kalorifer ile ilgili bir bölüm açılmasını sağladıkları bilgisini verdi.

 

Bilgen konuşmasında şunları dile getirdi: “Eğer gayret edersek, sorunlarımızın üzerine gidersek sektörümüzün gelişmesine yönelik olumlu sonuçlar ortaya çıkıyor. Gaz açımında boy dolapların kullanılması çirkin bir görüntü oluşturacak kombilerin içerde değerlendirilmesi hem ısı kaybı hem de kombilere zarar verilmemesi açısından iyi olacaktır. Bu uygulama seramik bacalarla yapılması için de çalışma yapılmasını talep ediyoruz. AYKOME kazıların yapılması ile ilgili belediyelere izin veren kurum kazı yasaklarından dolayı doğalgaz döşemelerinde gecikmeler yaşandı. Ama çözüm noktasında belediyelerle anlaşmalar yapılmalı.” diye konuştu.

 

29. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ahmet Çubuk ise 1. OSB genişletilme alanındaki kamulaştırmanın tamamladığını belirterek “1 milyon 200 bin metrekare alan kamulaştırıldı. 14 aylık sürede en hızlı kamulaştırma yapan OSB olduk ve bunu bir bankadan kullanılan kredi ile yaptık. Önümüzdeki haftalarla altyapı çalışmaları ve inşaat başlayacak. 216 işyeri, 114 galeri, alışveriş merkezi, yeşil alan, meslek lisesi, meslek yüksekokulu, 56 adet sanayi parseli var, bir kreş ve içinden demiryolu geçecek ve limana ulaşacak. Önümüzdeki yıllarda burada 10 bin istihdam bekleniyor.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER