Dünya Mutluluk Günü

Dünya mutluluk günü bunda 8 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM)’in almış olduğu karar üzerine insanların mutluluklarını paylaşması bir gün dahi olsa dertlerini bir kenara bırakıp mutluluğun tadını çıkarması amacıyla ilan edilmiştir. Her yıl tüm insanların birbirlerini mutlu etmeleri ve çoğu zaman yetersiz hissedilen enerjinin tekrar sağlanması hedeflenmiştir. Laurie Santos’un da dediği gibi, ‘Mutluluk kendiliğinden gelmez, bu konuda pratik yapmak gerek’ işte sizlere mutluluğa giden 5 yol!

Dünya Mutluluk Günü

MİNNETTARLIK LİSTESİ

Hemen hemen hepimizin kendine yakın hissetse de bir türlü duygularını ifade etmekte zorlandığı birileri vardır. Yüz yüze ifade edemediğimiz minnetimize sebep olan yakınlarımıza kendisi küçük, mutluluğu büyük  bir anı bırakabiliriz. Sevdiklerinize bir ‘Minnet Listesi’ yapıp hangi durumlardan sizi mutlu kıldığını rahatça ifade edebilirsiniz.

DAHA FAZLA VE DAHA KALİTELİ UYKU

Beynimizin yakıtı olan uyku fedakarlığa gelemiyor. Uykunuzdan fedakarlık edip günün temposuna kendinizi kaptırmanız sağlık açısından dezavantaja dönüşüyor. Düzensiz uyku hafıza kaybından sindirim sistemine kadar olumsuz etki gösteriyor. Uyku düzeni sağlayıp deliksiz çekeceğiniz 8 saatlik uyku beyninizi dinlendirecek sizi güne enerjik ve mutlu başlatacak.

MEDİTASYON

Meditasyon yapmanın bilimsel olarak da kanıtlamış oldu faydalar hem ruh, hem de beden sağlığı için önemli. Son derece basit olan bu zihin egzersizi hafıza kaybını engelliyor, öz farkındalığı geliştiriyor, nezaketi arttırıyor ve ağrıları azaltıyor.

AİLEYE VE ARKADAŞLARA DAHA FAZLA ZAMAN

Aile ve arkadaşlarla kaliteli zaman geçirmenin insanı gerçekten de daha mutlu kıldığı şüphe duyulası bir durum olamaz.  Sevdiğimiz insanlarla zaman geçirmek veya psikolojideki ismiyle "sağlıklı kişisel ilişkiler ve sosyal bağlantılar" insanın fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu etkiliyor, daha mutlu bireyler oluşturuyor.

İNSANLARA YARDIM EDİN

Dünya Mutluluk Günü’nü nasıl kutlayacağız, bugün için ne yapacağız diye sorarsanız, bugün en azından ulaşabildiğimiz birkaç kişiye yardım ederek, onlara yanlarında olduğumuzu ve değer verdiğimizi hissettirerek mutlu etmeyle işe başlayabiliriz. Bugünü ve yaşamınızı değerli kılan insanları Dünya Mutluluk gününde  yardımlaşarak, paylaşımda bulunarak ve teşekkür ederek mutlu edebiliriz. Dünya Mutluluk Günü Kutlu Olsun!

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2020, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER