'TÜRKİYE'NİN GURURU OLDULAR'

Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Barış ÖRGEN danışmanlığında Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi öğrencilerinden Gökçen SARIOĞLU ve Cemil MERİÇ Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Aslı DEMİR Sosyoloji alanında hazırladıkları  “Avusturya'da Yaşayan İkinci Kuşak Türklerin Sosyal Dışlanmışlık Düzeyinin Sosyolojik Analizi (Inssbruck-Reutte Örneği)” adlı projeleriyle TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri  Yarışmasında Türkiye Birincisi oldular.

'TÜRKİYE'NİN GURURU OLDULAR'

xBu yıl 49.su düzenlenen 24.600 öğrencinin katıldığı 16 binin üstünde projenin başvurduğu Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında, tüm Türkiye’den finalist olarak belirlenen projeler, 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya-Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezinde düzenlenen Final Yarışması’nda sergilendi. 20 Nisan Cuma günü yapılan ödül töreninde heyecanlı ve duygusal anlar yaşandı.

Barış ÖRGEN, “TÜBİTAK final yarışmalarında öğrencilerimle birlikte ilimizi başarıyla temsil ettik. TÜBİTAK proje yarışmaları temel, sosyal ve uygulamalı bilimler alanlarında insana ve insanlığa katkı sağlayacak projeler geliştirmeleri açısından lise öğrencilerini teşvik etmektedir. Ben de öğrencilere bu anlamda bir katkı sağladığım için mutluyum. Proje hazırlamaya başladığımız ilk günden itibaren yorucu ama öğretici ve zevkli bir süreç yaşadık. Bütün bu sürecin öğrencilere farklı deneyimler kazandırdığını, bilimsel araştırma becerilerinin yanında kişisel gelişimlerine de destek olduğunu yakından gördüm. Ayrıca birinci olan öğrencilerimiz derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversiteye giriş sınavında ek puan kazanacaklar. Bu gelecekleri için oldukça önemli bir gelişmedir. Öğrencilerimin bu kazanımı için de mutluyum. Bu süreçte gösterdikleri gayretten dolayı onlara teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki yıllarda da okulumuzu ve ilimizi TÜBİTAK projelerinde başarıyla temsil edeceğiz” dedi.

Heyecanları ve mutlulukları gözlerinden belli olan öğrenciler Gökçen SARIOĞLU ve Aslı DEMİR; “Bu yarışma bizler için çok güzel bir deneyim oldu. Bilimsel araştırma yapmayı öğrendik. Ayrıca hem Marmara Bölge Finali’ne hem de Türkiye Finaline katılarak unutamayacağımız anlar yaşadık. Türkiye’nin her yerinden katılan projeleri gördük ve öğrencilerle tanıştık. Bütün arkadaşlarımızın bu duyguyu yaşamalarını isteriz. Bize bu yolda danışmanlıktan öte ağabeylik yapan öğretmenimiz Barış ÖRGEN’e çok teşekkür ederiz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER