Sarıbıyık ‘Eğitimde Asıl Olan Kazanılan Yetkinliktir’

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, koronavirüs tedbirleri kapsamında 23 Mart’ta başlayacak uzaktan eğitim derslerine ilişkin detayları paylaştı. Sarıbıyık,” Ders notları ve videolarla desteklenecek derslerle zorlu süreçten maksimum fayda sağlamayı hedefliyoruz. Eğitimde asıl olan kazanılan yetkinliktir” dedi.

Sarıbıyık ‘Eğitimde Asıl Olan Kazanılan Yetkinliktir’

TÜM TEDBİRLER ALINDI

“Alınan tedbirler neticesinde üniversitelerde yapılmakta olan eğitime üç hafta süre ile ara verilerek şartları uygun olanlar için uzaktan eğitim yoluyla eğitime devam edilmesi kararlaştırıldı. Biz de bu kararlar doğrultusunda üniversitemizde öncelikli olarak asenkron sistem (eş zamanlı olmayan) ile uzaktan eğitime devam edeceğiz. 23 Mart’tan itibaren uygulamaya geçeceğimiz uzaktan eğitimle ilgili tüm tedbirleri aldık ve ekip arkadaşlarımızla birlikte bu süreci başarıyla yürütmekte kararlıyız”

HEDEF MAKSİMUM FAYDA

“Mottomuz ‘bilgiyi beceri ile bütünleştiren üniversite’. Bu nedenle elbette tüm becerilerin uzaktan eğitimle kazandırılamayacağının farkındayız. İnanıyoruz ki asıl olan mezun ettiğimiz öğrencilerin yetkinliğinin tam olmasıdır. Bu yetkinliklerin tamamı sınıf ortamında kazandırılamayacağı için hem ön lisans, hem lisans, hem de lisansüstü eğitimde sektör deneyimini +1 eğitim modeli ile başarılı bir şekilde uyguluyoruz. Bu da beceri kısmı ağırlıklı olmak üzere farklı şekillerde ve şartlardaki eğitimlerle de yetkinlik kazanılabileceğini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz durumda uzaktan eğitimle maksimum faydayı sağlamayı hedefliyoruz.”

AÇIKLAR KAPATILACAK

“Ödevimiz bu süreci minimum zayiat, maksimum fayda ile atlatarak öğrencilerimizin hem zaman kaybetmesinin, hem de boşa zaman geçirmelerinin önüne geçmek.  Uzaktan eğitim yolu ile kazandıracağımız temel bilgi ve becerilerin sonrasında, gerek atölye ve laboratuvarlarımızda, gerekse sektör temsilcileri ile yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde gerçekleşecek işyeri uygulamaları ile öğrencilerimizin yetkinliklerinin tamamlanarak mezun olmalarını sağlayacağımızdan kimsenin endişesi olmasın”

KOORDİNASYON BİRİMİ OLUŞTURULDU

“Rektörlüğümüz bünyesinde uzaktan eğitime yönelik ‘Merkezi Koordinasyon Birimi’ kurarak tüm birimlerde uzaktan eğitim koordinatörlerini belirledik. Süreç içerisindeki tüm bilgilendirmeleri bu birimlerimiz yapacak. Bu süreçte ders notlarının yanı sıra dersin niteliğine uygun şekilde ve hazırlayacağımız stüdyolarda haftalık ders videoları hazırlanarak SABİS üzerinden öğrencilerimize ulaştırılacaktır.”

KRİZİ FAYDAYA DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ

“Biz elimizden gelen tüm imkânları seferber ettikten sonra oluşabilecek aksaklıkları çözmek için de bütün çalışmaları yapacağız. Şunu unutmayalım: “akıllı insanlar krizleri faydaya, akılsız insanlar ise faydaları krize dönüştürürler”. Bu süreçte sadece emek değil aynı zamanda gönlünü ortaya koyan idari ve akademik çalışanlarımıza, iş dünyamızın ve kamu kurumlarımızın değerli temsilcilerine ve yapılan çalışmaları içtenlikle destekleyen kıymetli öğrencilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu zor günlerde el ve gönül birliğiyle yapılan çalışmaların bereketine olan inancımızla bu süreci faydaya dönüştüreceğimize inanıyorum”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER