Kütüphane’nin İlk Konuğu Vali Nayir

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde yer alan Akyazı Mehmet Niyazi Özdemir İlçe Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen söyleşinin ilk konuğu Vali Nayir oldu.

Kütüphane’nin İlk Konuğu Vali Nayir

Akyazı Kaymakamlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Akyazı Mehmet Niyazi Özdemir İlçe Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen söyleşide; Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir ile 11. sınıf öğrencileri yer aldı.

Vali Nayir katıldığı bu programda kitap okumanın önemine değinerek,

“Gençlerimizin burayı en etkin şekilde kullandıklarını görünce çok mutlu olduk. Türk Edebiyatına 12’den fazla eser bırakmış Akyazılı Yazar Mehmet Niyazi Özdemir isminin verildiği bu kütüphanede okuma odaları ile birlikte birçok sosyal faaliyet alanı bulunması da ayrı bir övünç kaynağımızdır. Kütüphanemizin yapımında emeği geçenlere ve bugün aktif olarak kullanılmasını sağlayanlara teşekkür ediyoruz, ayrıca burayı en güzel şekilde kullanan gençlerimizi de tebrik etmek istiyorum. Bir milletin en önemli sermayesi gençliğidir. İşte geleceğimizi şekillendirecek olan bu sermayeyi iktisatlı kullanıp en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Eğer bu gibi yerleri faaliyete geçirerek hayatınızı faydalı şeylerle doldurabilmenizi sağlayabiliyorsak, görevimizi yerine getirmiş sayılırız. Gençlerimizin zamanlarını kütüphaneler gibi, spor salonları gibi, sosyal faaliyetleri yürütecekleri alanlar gibi yerlerde geçirmeleri için hem merkezi idarenin hem de yerel yönetimlerin yapması gereken çok şeyler vardır.”

Dedi.

HER BİLGİ KIYMETLİDİR

Anne babaların eğitim alanındaki önemini vurgulayarak sözlerine başlayan Vali Nayir,

“Anne ve babalarınız sizler için büyük fedakârlıklarda bulunup, iyi bir eğitim almanız için gayret gösteriyorlar. Sizlerin de bunun bilincinde olup, onların emeklerine karşılık vermeniz gerekiyor. Ben 8 çocuklu bir ailede büyüdüm, hiçbirimizin kendisine ait odası olmadı, hatta evimiz hiç misafirsiz kalmadığı için yatağımızda da sürekli yatamıyorduk. Zor günlerdi, imkânlar kısıtlıydı, ancak samimiyetin, değerin ve bağın çok güçlü olduğu o günleri çok özlediğimi söyleyebilirim. Kütüphanenin önünde kapı açılsa da ödevimizi yapalım diye saatlerce beklediğimizi hatırlıyorum. Komşumuzdan ansiklopedi isterken ismimizi ve kaçıncı cildi aldığımızı bile yazardık. Belki de bir şeyin kıymetli olması biraz da ulaşılmasındaki zorluktaydı. Biz bulduğumuz bir bilgiyi çok kıymetli görüp ona sımsıkı sarılırdık, zor bulduğumuz için de unutmazdık. Şimdi imkânlar çok daha iyi, bilgiye ulaşmak çok daha kolaylaştı. Her çocuğun bir çalışma masası olduğunu bile görebiliyoruz. Cebinizdeki telefon size her şeyi öğretiyor. Ancak kolay ulaşılabiliyor diye bilgi çok kıymetsiz bir şey değildir. Bir kitapta, bir romanda, bir hikayede okuduğunuz şeyler, önceden zor ulaşıldığı için kıymetli, şimdi kolay ulaşıldığı için kıymetsiz olamaz. Sizler ulaştığınız her bilgiyi çok kıymetli olarak bilin, o bilginin hayatınıza tesir etmesini sağlayın.”

Dedi.

Konuşmasını bitirdikten sonra öğrenciler ile sohbet eden Vali Nayir onlara eğitim hayatlarında başarılar diledi.

vali nayir

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2020, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER