Kurumlar Arası İşbirliğiyle Sakarya Kazanacak

Büyükşehir ve SASKİ bürokratlarına Sakarya Üniversitesi’nin çalışmaları ile ilgili sunum yapan Rektör Muzaffer Elmas, “Şehrimizin gelecek vizyonu konusunda tecrübe ve deneyimleri paylaşmak bizler için çok önemli. Kurumlar birbirini tam anlamıyla tanıdıkça işbirliği alanı daha da genişleyecektir” dedi. Elmas ayrıca meslek alanlarına uygun bireylerin yetiştirilmesi için üniversite olarak azami bir çaba ortaya koyduklarına vurgu yaptı. Rüstem Keleş ise, “Bir kamu kurumu olarak hocamızın deneyim ve tecrübelerinden faydalanalım istedik” dedi.

Kurumlar Arası İşbirliğiyle Sakarya Kazanacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ bürokratları SAÜ’nün stratejik planlama ve kalite başlıklarındaki çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgilendirildi. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda SAÜ’nün dünya ölçeğinde adını duyuran çalışmalarına değindi. Programda SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan, daire başkanları ve şube müdürleri de hazır bulundu.

 

Önemli Bir Başarı Öyküsü

Programın açılış konuşmasını yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Bugün Sakarya Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı kurumumuzda ağırlıyoruz. Bilindiği üzere, Sakarya Üniversitesi gurur duyduğumuz Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü (EFQM) aldı. Baktığımız zaman EFQM Mükemmellik Ödülü kamu kuruluşlarının örnek alabileceği önemli bir başarıdır. Bu başarı hikâyesi hocamızın önderliğinde gelişti. Biz de bir kamu kurumu olarak hocamızın deneyim ve tecrübelerinden faydalanalım istedik. Katılımlarından dolayı kendilerine şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Kurumlar Arası İletişim

Muzaffer Elmas ise, “Sakarya Üniversitemizde yapılan çalışmaları şehirdeki en önemli paydaşımız olan Büyükşehir Belediyemiz ile paylaşalım istedik. Önümüzdeki süreçte bizde şehrimizin önde gelen kurumlarını senatomuzda ağırlamak istiyoruz. Şehrimizin gelecek vizyonu konusunda tecrübe ve deneyimleri paylaşmak bizler için önemli. Kurumlar birbirini tam anlamıyla tanıdıkça işbirliği alanı daha da genişleyecektir. İnşallah bu toplantımızı bir anlamda başlangıç olarak nitelendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Avrupa Mükemmellik Ödülü

EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü konusunda da bilgiler veren Rektör Elmas, “Bir kurumun Dünya’da uygun bir şekilde yönetilip yönetilmediğini gözlemleyen az model var. Sakarya Üniversitesi olarak kurumlаrın оrgаnizаsyоnlаrını gözеtlеyеn vе dеnеtlеyеn bir kuruluş оlаn EFQM’e göre kendimizi kontrol ediyoruz. Buradan hareketle bir model geliştirdik. Bu modelde öne çıkan özellik liderliktir. Yapılan çalışmaların sürdürülebilir olması ve yetenekleri geliştirme de mükemmellikte öne çıkan başlıca unsurlardır” diye konuştu.

 

Meslek Alanlarına Uygun Bireyler

Meslek alanlarına uygun bireyler yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Elmas, “Yükseköğretim için en büyük gerçekler iş dünyası ve ekonomik baskı ile dijital dünyadır. Bu iki parametreden dolayı üniversitelerin kendisini geliştirmesi, değiştirmesi gerekir. Baktığımız zaman işverenler mezun olan öğrencilerden daha fazla yetkinlik bekliyor. Okunulan bölümlerin dışında çok iyi bir iletişim becerisi, liderlik, proje yönetme becerisi gibi kabiliyetler dikkate alınıyor. Bu bakımdan değişime ayak uydurmanın en önemli yolu meslek alanlarına uygun bireyler yetiştirmektir” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER