Kelamın Tümel Bir Disiplin Olarak İnşası

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim elemanı Dr. Hayrettin Nebi Güdekli, SAÜ İlahiyat Fakültesi Toplantı Salonu’nda “Kelamın Tümel Bir Disiplin Olarak İnşası” başlıklı bir seminer verdi.

Kelamın Tümel Bir Disiplin Olarak İnşası

Konuşmasında kelam ilminin oluşumun tarihsel arka planını oluşturan olayları anlatan Dr. Güdekli, siyasi olayların uluhiyet merkezli kelamı tartışmaların ortaya çıkmasına etkisi üzerinde durdu. Bu süreci takiben hicri ikinci asrın ortalarından, üçüncü asrın ortalarına kadar olan zaman diliminde kelam ilminin temel kavramlarının, önermelerinin ve meselelerinin oluştuğunu ifade etti.

Dr. Gedikli, “Bu bağlamda söz konusu dönemde, kelamın bir disiplin olarak teşekkül etmiştir. Zira bir disiplinin teşekkülü için gerekli olan kavram, önerme ve meseleler gibi temel unsurların bu dönemde oluştuğu görülmektedir. Kelamın teşekkülünde öncü rol oynayan Mu’tezilî bilginlerinin yaptığı çalışmalara bakıldığında doğrudan varlık araştırması yaptıkları ve ses, fiil ve renk gibi varlık türlerinin neliklerine dair eserler telif ettikleri görülür. Bu da Mu’tezile’nin kelamı tümel bir disiplin olarak inşa ettiklerini göstermektedir” dedi.

Konuşmasının ardından Dr. Güdekli, konuyla ilgili sorulan soruları cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER