ALLAH SİZİ ISLAH ETSİN!

Toplumumuzun hafızaları olan yaşlıları baş tacı etmek boyun borcumuzdur. 18 ile 24 Mart tarihleri arasında “Yaşlılar Haftası”olarak kutlanmaktadır. Bu münasebetle bugünlerde değil her zaman yaşlılar günümüz ve haftamız kutlu olsun

Yaşlılar Haftası geçmişimiz ile bugünümüz arasında mukaddes bağlar kuran, kültürümüzü gelecek kuşaklara taşımamızı sağlayan yaşlılarımızı hatırlamamız için her daim güzel bir fırsattır.

Yaşlılara saygı göstermek ve onları toplumla bütünleştirmek her vatandaşın minnet borcu olmalıdır.

Yaşlılara hak ettikleri değeri vermek elbette Devletimizin ve icra organlarının tek başına sorumluluğunda değildir. Babamız, anamız, teyzemiz, komşumuz, dedemiz, mahalle büyüğümüz durumunda olan bu kişilere elimizden geldiğince yardımcı olmak ve ihtiyaçlarını söylenmeden yapmak durumundayız. Bu bizim için adeta milli bir görevdir.

Bir gün bizim de yaşlanabileceğimiz, şimdilerde kolaylıkla yapabildiğimiz faaliyetleri bir zaman sonra yardımsız yapamayacağımızı, hatta yardım almadan karşıdan karşıya geçemeyeceğimiz günlerin gelebileceğini düşünürsek yaşlı olmanın ne demek olduğu, yaşlılara hürmet göstermenin ne kadar elzem olduğu anlaşılabilir.

Teker teker sevdikleri bu dünyadan göçmüş, yalnızlaşmış, üstelik kendi işlerini kendi göremez hale gelmiş yaşlılarımıza birer göz, birer el, birer arkadaş olmak gerekir. Bu toplumsal görevi yaparken oflamaya, sızlanmaya hakkımız yoktur. Yüce dinimiz büyük sevap olarak gördüğü büyüklerimizi hoşnut tutmak istisnasız herkese düşen bir görevdir.

Bu kadar zor değildir dimi büyüklerimize yardım etmek, onlarla dalga geçmemek.

Ama şu son zamanlarda görünen o ki aile terbiyesi almamış, zihniyetleri koltuklara oturdukları yumuşak doku zekalarında birçok genç görüyorum.

Yaşlılarımıza sahip çıkacakları yerde onları şakalara alet ediyorlar.

Be insan evladı sen hiç yaşlanmayacak mısın?

Bu genç yaşında nelerine güveniyorsun.

Bre gafil sen kimsin ki teyzelerimizle, amcalarımızla dalga geçersin.

Hadsizler.

Rabbim sizi ıslah etsin!

“Allâh-u Teâlâ, yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler gönderir.” I Tirmizi, Birr 75 I

Kalın Sağlıcakla.

YORUM EKLE